Mlieko vyhnalo ľudí do ulíc

EurActiv, Slovensko v EP | 13.03.2009

V Prahe sa počas návštevy eurokomisárky pre poľnohospodárstvo Marian Fischer Boel konala protestná akcia farmárov. Europoslanec Peter Baco na nej podporil slovenských producentov mlieka.

V skratke:
V Prahe sa počas návštevy eurokomisárky pre poľnohospodárstvo Marian Fischer Boel konala protestná akcia farmárov. Europoslanec Peter Baco na nej podporil slovenských producentov mlieka.
Asi osemtisíc farmárov protestovalo včera v Prahe proti dotačnej politike EÚ. Mlieko tieklo potokom a sypalo sa 200 kíl obilia. Na protestnej akcii boli aj Slováci, Maďari, Litovci aj Slovinci. Farmári žiadajú okamžité dorovnanie priamych platieb do výšky platieb pre farmárov starých členských krajín. Nechcú čakať do roku 2013, kedy sa končí platný sedemročný rozpočtový rámec EÚ.
Pri produkcii mlieka v EÚ vzniká prebytok, ktorý sa nespotrebuje a ten znižuje ceny mlieka dolu. Slovensko lobuje za zníženie mliečnych kvót. S tým únia ráta ale až v roku 2015. Farmári v súvislosti s mliekom sa začínajú hovoriť o „mliečnej kríze“. Farmári chcú, aby EK vykúpila prebytky mliečnych výrobkov za ceny pokrývajúce výrobné náklady.
Slovenský minister pôdohospodárstva Stanislav Becík požiadal eurokomisárku Fisher Boel o hĺbkovú analýzu situácie na trhu s mliekom v EÚ a jej predloženie spolu s návrhmi opatrení na riešenie tejto krízovej situácie, na najbližšiu Radu ministrov poľnohospodárstva 23. marca.
Keď sa na základe dnešných pravidiel prepočítajú dotácie na 1 liter mlieka v Nemecku vychádza farmárovi približne 22 centov a na Slovensku približne 8 centov dotácií na liter.
„Chcel by som povzbudiť české predsedníctvo v ich snahe o nápravu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktorá je diskriminujúca, útlmová, destabilizujúca, nesystémová a zameraná proti vidieku“, uviedol k protestu slovenský europoslanec a člen výboru pre poľnohospodárstvo EP Peter Baco (ĽS-HZDS) na margo včerajšeiho protestu farmárov v Prahe. Slovenských mliekarov prišiel podporiť osobne.
Dodáva, že utlmovaním výroby mlieka v nových členských štátoch Komisia vytvára priestor na trhu pre mlieko od farmárov zo starých členských štátov.
Zo systémového hľadiska situácia podľa poslanca Baca potvrdzuje „to, proti čomu sústavne v Európskom parlamente bojujem a to je neoliberalizmus presadzovaný aj do organizácie trhu potravín.“
Komisárka Marian Fisher Boel prisľúbila farmárom stretnutie v Bruseli.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Súvisiace články

Archív článkov