Éra lacných potravín skončila

Euractiv.sk – 24.4.2008

Európski spotrebitelia by si mali zvyknúť na drahšie potraviny, tvrdili v diskusii europoslanci i zástupcovia Komisie. Súčasne však varujú, že na ich zdražovaní zarábajú špekulanti.

Prudké nárasty cien potravín vyvolali v posledných mesiacoch nepokoje v mnohých krajinách – Mexiko, Egypt, Maroko, Senegal, Uzbekistan, Filipíny, Bangladéš, Thajsko, Indonézia… Zdraženie potravín sa však prejavilo aj v „bohatšom“ svete.

Článok obsahuje aj vyjadrenie P. Bacu:

Podľa poslanca Petra Baca (NI) je zdražovanie potravín dôsledkom od prírody nestabilných agrárnych trhov. Prvoradou úlohou agrárnych politík je preto podľa neho eliminácia takejto prirodzenej nestability.

„Pripomeniem tu biblický príbeh o siedmych tučných a siedmych chudých kravách, keď spoločnosť už pred tisícročiami dokázala organizáciou agrárnych trhov zabrániť volatilite na agrárnom trhu“. Celé dejiny ľudstva sa podľa jeho slov v rozhodujúcej miere odvíjali od schopnosti konkrétnej spoločnosti akceptovať túto prioritu agrárnej politiky.

„Prebiehajúci boj vo WTO o vojensko-mocenské či obchodno-ekonomické národné záujmy, ktorého sme dnes svedkami, je však žiaľ potvrdením celkom iných priorít agrárnych politík“. Ak na pôde WTO nedostaneme ako pritoritu organizovanie stability agrárnych trhov „len mlátime prázdnu slamu a budeme to robiť dovtedy, kým nás globálna potravinová kríza neprinúti k radikálnym opatreniam, samozrejme na škodu verejnosti, farmárov a na prospech špekulantov.“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Súvisiace články

Archív článkov