Ako vznikla vaša prezývka Matúš Čák Trenčiansky?
Aj za socializmu, aj potom som zarábal tri až štyrikrát viac, ako bol bežný slovenský priemer. Manželka dvakrát viac. Tak si zoberte, že do našej rodiny šlo mesačne šesť platov. Takže na tej úrovni máme životný štandard. Nič viac, nič menej. Všetko, čo mám, mám z legálne zarobených a verejne preukázateľných peňazí. Však som bol predseda družstva, poslanec, minister. Novinári popísali, že som jeden z piatich najbohatších ľudí Slovenska, že vlastním desaťtisíce hektárov pôdy, luxusné vily, že som z každej privatizácie družstva bral nejakú províziu. Prosím vás, veď družstvá sa ani neprivatizovali. Z takýchto rečí potom vznikla prezývka, že som ako Matúš Čák, že ovládam región. Som strašne nahnevaný. Na tie nepravdy, čo sa píšu.
Takže nie ste jeden z najbohatších ľudí Slovenska?
Nedbal by som, ale nie som. Nie je to môj štýl. Spochybňovať môj majetok sú trápne veci. O čom to je? Ten pohon na mňa, Mečiara a jemu blízkych ľudí začal v roku 1998. A to ma irituje. Novinári píšu, že mám v Trenčíne okrem svojho domu ešte ďalší dom. Nemám. A že sa o mojom dome hovorí, že je to zámoček. Tretí dom odo mňa je zámoček, je to Tisova vila. Nemám ani desaťtisícky hektárov pôdy. Vlastním päť alebo šesť hektárov, čo mám po rodičoch. Som nahnevaný, strašne nahnevaný. Mne nevadí, keď niekto o mne povie, že nie som chudobný. Ale veľmi mi vadí, keď idú zo mňa robiť jedného z piatich najbohatších ľudí na Slovensku. To nie je pravda.
A čo vaša rodina, nevlastní tisícky hektárov pôdy?
Nie.
Ani dcéry, zaťovia?
Musím ja vedieť, čo majú moji zaťovia? Moje dve dcéry sú rozvedené. Sú moji bývalí zaťovia, ktorí žijú v samostatných domácnostiach, súčasť mojej osoby? Čo ja s nimi mám, preboha živého? Pokiaľ viem, tak nemajú také majetky. Ja neviem, či oni majú dve alebo päť firiem. Nezaujíma ma to.
Čo robíte teraz, keď už nepôsobíte v europarlamente?
Ešte som bol v europarlamente aj minulý týždeň, usporiadať nejaké veci. Oponujem jednu knižku, čítam, bol som v Prahe na konferencii o budúcnosti Európy. Zaujímam sa o budúcnosť, futurológiu, som zapojený do nejakých futurologických aktivít. Zaujímam sa aj o angeológiu.
Angeológiu ako náuku o najeloch? Veríte na existenciu anjelov?
Anjel je pre mňa symbol nejakých kozmických síl alebo vplyvov. Je to veľká téma. Pre mňa to nie je otázka viery. Sú tu fakty, že existujú rytmy, že vo vývoji existuje cykličnosť. Do roku 2061 sme v dobrom cykle.
Teraz sme v dobrom cykle? Veď svetom zúri kríza. Keď je teraz dobre, čo príde o päťdesiat rokov?
Myslím si, že všetci to vnímajú tak, že ak aj toto je zúrenie krízy, stále to nie je to najhoršie. Z krízy sa dá poučiť. Civilizácia má veľa problémov, najmä tých etických. Potrebovala by sa ozdraviť.
A čo teda príde po roku 2061, príde horší cyklus?
Možnože príde ešte lepší. Nechcem robiť veštca. Len hľadám súvislosti. Niektoré veci neviem pochopiť, hľadám odpoveď, prečo to tak je.
Čiže teraz máte čas na filozofiu, v podstate si užívate dôchodok. Alebo máte nejaké zamestnanie?
Zamestnanie nemám. V odbornej práci pokračujem, chodím na ministerstvo, komunikujem tam s ľuďmi, študujem si rôzne veci, venujem sa aj HZDS. A každý deň viac ako hodinu venujem športovej rýchlej chôdzi. Mám čas aj na rodinu.
Pálite ešte slivovicu?
Nie.
Pred ôsmimi rokmi ste o sebe povedali „pijem, fajčím, prejedám sa, páčia sa mi ženy a pekné veci – kone a autá“. To ešte stále platí?
No, za tých osem rokov sa to trošku posunulo. Musím povedať, že už nefajčím. Neprejedám sa. A pijem málo. Mám na to zdravotné dôvody. Viac ako dva deci vína mi nerobia dobre. Dievčatá sa mi páčia stále.
A čo na tie dievčatá hovorí manželka?
Jej sa zase páčia muži. Čo je pekné, je pekné.
Keď bolo jasné, že minister Becík odchádza z vlády, dostali ste ponuku nahradiť ho v kresle ministra?
Nie, teraz nie. Oslovený som bol pred tromi rokmi, keď sa kreovala vláda, ale vtedy som bol v europarlamente a dohodli sme sa, že tam ostanem, že je to dôležité. Samozrejme, chodievam na ministerstvo a snažím sa spolupracovať v oblasti agrárnej politiky. Najlepšia spolupráca bola za ministra Jureňu.
Po Jureňovi, Kramplovej a Becíkovi nastúpil minister Chovan. Ako dobre sa s ním poznáte?
S pánom Chovanom som bol na proteste o ceny mlieka, vtedy bol ešte predseda Zväzu mliekarov. Predtým som s ním bol asi na dvoch, troch seminároch. To je všetko, to je celá naša komunikácia.
Hovorí sa, že je to váš človek, že možno práve vy budete z pozadia riadiť ministerstvo.
To už tu bolo. Aj keď nastupoval minister Jureňa, hovorilo sa, že Jureňa je Bacov človek. Nie je to tak. Chovan ma oslovil, že by v niektorých odborných otázkach so mnou rád komunikoval a ja som povedal – samozrejme. Teším sa.
Nie je vám ľúto za europarlamentom?
Nie.
Ani za belgickým pivom?
Nie. Ale ľúto mi je, že už nie som v európskom poľnohospodárskom výbore. Tam sa rozhoduje o veľa veciach, to nám bude chýbať, že nebudeme pri tom.
Keď ste boli v europarlamente, mali ste dobré vzťahy maďarskými europoslancami. Tu na domácej pôde vedie koalícia pomaly s maďarskými poslancami vojnu. HZDS spolu so SNS chcú maďarských poslancov zbaviť mandátu…
S maďarskými europoslancami som dobre spolupracoval, pokiaľ išlo o agrárnu politiku, tam máme spoločné záujmy. Ale keď vystúpil maďarský europoslanec a povedal, že my Slováci provokujeme a na štadióne v Dunajskej Strede sa objavilo heslo „Smrť Maďarom“, tak som v pléne objasnil, že to heslo tam držali Maďari. Oni konšpirujú, to sú priame konšpirácie. A potom idú na nás žalovať do europarlamentu, že my rozdúchavame nacionálne ohne. Naša snaha nie je maďarských poslancov NR SR zbaviť mandátu, ale dostať ich z parlamentných výborov, ktoré narábajú s informáciami podliehajúcimi utajeniu.
Ale SNS má snahu zbaviť ich mandátu, nie?
To, čo robí SNS, nechcem komentovať. Ja zastávam názor, že pokiaľ sú inštitucionálne podriadení vo vzťahu k parlamentu iného štátu, nemali by mať prístup ku dôverným štátnym informáciám.
Považujete za normálne, že naša vláda zakázala vstup maďarskému prezidentovi na naše územie? Veď sme v Schengene, v spoločnej Európskej únií.
Nepovažujem za normálne, aby šiel prezident iného štátu do iného štátu bez kolegu v tom inom štáte a navyše na akciu, ktorá oslavuje ten jeho štát. Z tohto pohľadu bol krok našej vlády správny.
Kto z tohto slovensko-maďarského konfliktu ťaží?
Poviem príklad. Šesť rokov som bol šéfom slovenskej delegácie pre dielo Gabčíkovo Nagymaros. A mali sme s Maďarmi veľmi dobrú spoluprácu, uzavreli sme dohodu, ako sa bude realizovať rozsudok Haagskeho súdu v tejto kauze. Slovenská vláda dohodu schválila, maďarská neschválila. Načo sme to šesť rokov robili? To znamená len jedno, že oni nie sú pripravení na dohody. Robia aktivity, ktoré majú kaziť dohody. Gabčíkovo je jasný prípad. A pritom nato doplácajú, lebo v tom vodnom diele majú tretinu peňazí. A efekt z toho nemajú žiadny. Ako môže ten štát fungovať, keď oni za to svoje maďarské „ja“, len aby mali oni pravdu, robia takéto finančné obmedzenia?
Čo hovoríte na jazykový zákon?
Ide o umelo vyrobený škandál, ktorý vyrobila opozícia. Šíria sa tu reči, ako hrozne krivdíme Maďarom. Komisár OBSE ale dosvedčil, že je v poriadku. Ide o vyložené provokácie.
A slovenskí politici vyložene neprovokujú? Označenia – šašo na koni, strapatá pani, mongoloidné typy s krivými nohami – to nie sú provokácie?
Ale áno. Ja s tým nesúhlasím. Ja nesúhlasím s tým, aby predseda koaličnej strany označil maďarskú ministerku za strapatú pani. To považujem za sprosté a niečo, čo nemá byť. Problém je však hlbší. Slovensko-maďarská hranica je zdrojom napätia dlhé roky. Nie medzi bežnými ľuďmi, tam problém neexistuje, veď v pohraničí normálne Maďari a Slováci spolunažívajú. Komu to slúži? Pár politikov si z toho robí svoj osobný biznis. Veď čo už by asi robil Csáky a Bugár, keby sa neživili takouto politikou. Akú majú inú agendu? Občanov maďarskej národnosti len strašia, kŕmia nezmyslami. Je to hra s ohňom.
Slovenská národná strana ale tiež straší, že pomaly tu bude vojna, že Maďari chystajú rozvrat Slovenska. Mečiar so Slotom si momentálne nevedia prísť na meno, urážajú sa cez médiá. Čo to má znamenať?
Vždy som upozorňoval na to, že vo vzťahu ku Slotovi treba byť opatrný. Bol som s ním priamo vo vláde. Nie je to typ politika, ktorému by som zveril osud Slovenska.
Čo si myslíte o kauzách SNS, napríklad nástenkový tender, emisie, popolček, Xiland?
Ja mám ďaleko od toho, aby som niekoho obviňoval za popolček či emisie, čo nie je preukázané. Pokiaľ sa zlyhanie preukáže, tak som zato, aby sa vyvodili tvrdé konzekvencie.
HZDS je s SNS v koalícií. Myslíte si, že kauzy SNS poškodili koalíciu?
No, nebudem rozprávať iné ako som povedal pred štyrmi mesiacmi, že nástenkový tender je škandál ako Brno. To sú veci, na ktoré si každý už názor urobil.
Emisie sú tiež škandál ako Brno?
Emisie nie sú stále uzavreté. Pokiaľ sa preukáže, že boli predané za polovicu, bude treba vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť pre konkrétne osoby. Je to zlé. Vláda má zodpovednosť zato, že štát funguje čo najlepšie. A toto kazí dobré fungovanie štátu. Odpútava to pozornosť, odčerpáva sily. A sú indície, že to priamo škodí.
Mečiar povedal, že „hrdosť SNS teraz končí u Jána Slotu“. Myslíte si to aj vy?
Ja som pred pätnástimi, desiatimi, piatimi rokmi či teraz vždy hovoril jedno – bacha na Slotu.
Kde sa končí hrdosť HZDS? U Mečiara?
Tá situácia v HZDS je dnes celkom iná. Mečiar je dlhé roky okydávaný, domáha sa svojej pravdy na súdoch a súdy mu dávajú za pravdu. Niekoľkokrát Mečiar svoj majetok vysvetlil.
Myslíte si, že Mečiar dôveryhodne vysvetlil verejnosti nadobudnutie Elektry a svojho majetku?
To nie je korektná otázka. Ja nie som verejnosť.
Ste jeho priateľ, blízky človek. Myslíte si vy osobne, že Mečiar dôveryhodne vysvetlil svoj majetok?
Áno. Preukázal, že má pôžičky, celý mechanizmus vysvetlil.
To, že jeho manželka, dlhoročná dôchodkyňa, mala zrazu nejaké nešpecifikované mnohomiliónové majetkové práva, to je podľa vás dôveryhodné vysvetlenie?
Pozrite sa, ja si pamätám, ako ste vy novinári robili rozhovor s Miklošovou manželkou, ako podniká. Bolo to normálne. A už nikto viac o tom nehovorí. Ale keď pán Mečiar povie, že jeho manželka predala nejaké akcie, alebo čo ja viem čo, tak to donekonečna motáte, ako niečo nekalé. Ak je to trestné, tak prečo z toho nejaký prokurátor alebo súd nespravil záver? Lebo nie je z čoho. Keby bolo z čoho, tak už to asi urobia. Veď to nie je včerajší alebo vlaňajší prípad. Už s tým prestaňte, nekriminalizujte jeho osobu.
Pani Mečiarová nepodnikala, je na dôchodku dlhé roky, otázka, ako zrazu môže mať také cenné majetkové práva, ktorými splatila vilu Elektru, je legitímna.
A to vás nezaujíma v prípade iných politikov?
O inom prípade majetkových práv manželky politika neviem.
A čo vy máte proti majetkovým právam?
Ja nič. Ale Mečiar neobjasnil, o aké konkrétne majetkové práva išlo. Odkiaľ sa vzali?
Podľa mňa ani iní politici neobjasňujú, čo nemusia objasňovať. Majetkové práva pani Mečiarovej sú majetkové práva pani Mečiarovej. Prečo by to mala vysvetľovať, alebo prečo by to mal vysvetľovať pán Mečiar? Zamerali ste sa na pár politikov, ktorým idete vykrútiť krk. Prečo takto nepracujete vo vzťahu ku všetkým politikom?
Plus 7dní si medzi politikmi nevyberá. Ale to nech posudzujú čitatelia. Každopádne, preferencie HZDS za posledné roky výrazne klesli, najmä kvôli majetku a osobe Vladimíra Mečiara. Čo s tým?
To som rád, že si robíte tú starosť. Ja si ju robím tiež. Z poklesu preferencií som nešťastný. Samozrejme, je tu veľa okolností. Šesť rokov som bol minister a skončil som s tým, že ma väčšina ľudí v sektore nemá rada, lebo som robil kroky, ktoré mnohým nevyhovovali. Kydali na nás, keď sme zakladali štát. A teraz tí, čo na nás kydali, hovoria, že to bolo dobré. Ale na nás je stále tlak, že sme nejakí nespratníci, že sme nechceli ísť do NATO, EÚ, že sme privatizovali. Navodila sa tu voči nám negatívna atmosféra a my sa nevieme tomu ubrániť. Veď čo sme my mohli urobiť s privatizáciou? Veď to bolo všetko tak rozbehnuté, že to sa nedalo zastaviť. HZDS nastúpilo v júli 1992 do vlády, keď bolo všetko o privatizácií rozhodnuté. Stále sa na nás valí, ako zle sme to urobili, sme za to stále fackovaní, že sme nejakí privatizéri. Ale absolútne zodpovedne hovorím, že privatizácia sa nedala dobre urobiť. Každý, kto ju robil, ju robil zle. Aj Mikloš s Dzurindom.
Veríte, že sa HZDS dostane do parlamentu?
Áno. Prečo by som tomu nemal veriť? Mladí ľudia sú dezinformovaní, ale chcú počúvať. Naša spoločnosť sa dostala do dvoch polôh, že je tu nejaká realita a nejaká mienka, ktorá sa vytvára. Tá mienka je úplne o inom ako realita. História to ale zhodnotí objektívne. Našou chybou je, že sme zle pracovali s verejnosťou a médiami, nezískali sme si ich na svoju stranu. Takže teraz sme v takej situácií, akej sme. V HZDS prebieha generačná výmena, nastupujú mladí ľudia, strana sa revitalizuje.
Je Vladimír Mečiar v strane nahraditeľný?
Každý je nahraditeľný.
Myslím v tom zmysle, že keď Mečiar nebude predsedom, nebude ani HZDS. Mečiar je pre HZDS predsa absolútny kult.
Stranu založil, konštituoval. Ale raz skončí. Nič netrvá večne.
Prežije HZDS bez vodcu Mečiara?
Strana prerastá zo strany veľkého vodcu na stranu novej generácie.
Ako sa počas posledných dvadsiatich rokov Mečiar zmenil?
Ja som vám povedal, ako som sa zmenil ja. Aj Vladimíra Mečiara poznačil čas.
Je už z politiky unavený?
To som nepovedal, to by ste mi vy chceli napchať do úst. Jeho vitalita je stále nadpriemerná.