Pri príležitosti môjho životného jubilea sa 12. mája stretlo bývalé vedenie Ministerstva pôdohospodárstva SR, vrátane poradcov. Hlavnou témou konferencie, pri tejto príležitosti, bolo riešenie aktuálnej, zlej situácie v agrokomplexe SR. Predovšetkým sme hľadali odpovede na otázku „Ako ďalej v Agrokomplexe SR?“ Nesmieme ani v tejto situácii podľahnúť skepse. Kvalifikované riešenia existujú. Slovensko má dostatok odborníkov na odvrátenie vidieckej katastrofy. Práve o tom majú byť nasledujúce voľby. Aké agrárne programy ponúknu politické strany? Rozhodnú sa voliči správne? Uvedomujú si občania SR, že už je päť minút po dvanástej?
Vážený pán exminister a europoslanec,
vítam Ťa medzi nami starými chlapmi, zvykni si na to, že krok sa Ti skráti, všetko spomalí a dych zrýchli, ale mám aj lepšie správy: mladé dievčatá si Ťa budú viacej všímať a uvoľnia Ti miesto na sedenie, budeš mať zľavy v divadle, múzeu a verejnej doprave, nebudeš platiť pokutu, ak sa náhodou vycikáš v parku. Čas nezastavíš. To nedokážu ani väčší páni ako ministri! Lebo všetko má svoj čas! V agronomickej reči: je čas prípravy pôdy, sejby, kultivácie, dozrievania a čas žatvy.
Vždy sme sa snažili siať iba kvalitné semeno a aj venovať najlepšiu starostlivosť počas vegetácie, ale nie vždy zapršalo a nepodarilo sa dočkať žatvy a niekedy sa nám zdá, že dedičná roľa pustne.
V mene štátnych tajomníkov a generálnych riaditeľov Ti chcem vyjadriť vďaku za to, že si v politicky aj hospodársky ťažkých rokoch 1994 až 1998 dokázal vytvoriť profesionálne aj spoločensky kvalitný kolektív, dirigoval si zladený orchester s minimálnymi falošnými tónmi.
Náš rezort sa postupne dostal z červených čísiel, znížila sa negatívna obchodná bilancia pod 8 miliárd korún, zabezpečila sa potravinová bezpečnosť štátu na úrovni 90%, zriadila sa medzinárodne uznávaná veterinárna kontrola kvality potravín, zachovala sa funkčná rezortná vedecko-výskumná základňa, medzinárodné podujatie Agrofilm, úspešný výstavný areál Agrokomplex v Nitre vrátane Poľnohospodárskeho múzea, Agroinštitút, stredné odborné školstvo (112 odborných učilíšť s praktickou výukou-dnes duálne vyučovanie), založila sa Agentúra slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied v Nitre, dobudovalo sa vodné dielo v Žiline a Gabčíkove a úspešne ukončil komplikovaný súdny spor v Haagu, zabránilo sa privatizácii Štátnych lesov, Vodární a kanalizácii, Štátneho žrebčínu v Topoľčiankach i kaštieľa v Palárikove, zachovala sa značka slovenského tokajského vína, oživili sa štiavnické tajchy, podporila sa agroturistika, fungovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ako partner rezortného ministerstva a vytvorili sa legislatívne podmienky pre vstup rezortu do Európskej únie.
Vďaka i Tvojej manželke, lebo manželky pri neúspechoch často vychytali to zlo spojené s politikou ako tsunami, najmä ak sa niečo nepodarilo.
Želám zdravie, rodinnú pohodu a verím, že svojou vitalitou budeš i naďalej podporovať náš chlebový rezort, lebo máš na to bohaté praktické odborné aj politické predpoklady, čo oceňujú agrárni malo i veľkopodnikatelia.
Ad multos annos.
Norbert Michal Beňuška
štátny tajomník MP SR v r. 1994-98