Zjednoťme sa na odvrátení valiacej sa vidieckej katastrofy!

Pri príležitosti môjho životného jubilea sa 12. mája stretlo bývalé vedenie Ministerstva pôdohospodárstva SR, vrátane poradcov. Hlavnou témou konferencie, pri tejto príležitosti, bolo riešenie aktuálnej, zlej situácie v agrokomplexe SR. Predovšetkým sme hľadali odpovede na otázku „Ako ďalej v Agrokomplexe SR?“ Nesmieme ani v tejto situácii podľahnúť skepse. Kvalifikované riešenia existujú. Slovensko má dostatok odborníkov na odvrátenie vidieckej katastrofy. Práve o tom majú byť nasledujúce voľby. Aké agrárne programy ponúknu politické strany? Rozhodnú sa voliči správne? Uvedomujú si občania SR, že už je päť minút po dvanástej?

70tka bývalé vedenie Peter Baco

Vážený pán exminister a europoslanec,

vítam Ťa medzi nami starými chlapmi, zvykni si na to, že krok sa Ti skráti, všetko spomalí a dych zrýchli, ale mám aj lepšie správy: mladé dievčatá si Ťa budú viacej všímať a uvoľnia Ti miesto na sedenie, budeš mať zľavy v divadle, múzeu a verejnej doprave, nebudeš platiť pokutu, ak sa náhodou vycikáš v parku. Čas nezastavíš. To nedokážu ani väčší páni ako ministri! Lebo všetko má svoj čas! V agronomickej reči: je čas prípravy pôdy, sejby, kultivácie, dozrievania a čas žatvy.

Vždy sme sa snažili siať iba kvalitné semeno a aj venovať najlepšiu starostlivosť počas vegetácie, ale nie vždy zapršalo a nepodarilo sa dočkať žatvy a niekedy sa nám zdá, že dedičná roľa pustne.

V mene štátnych tajomníkov a generálnych riaditeľov Ti chcem vyjadriť vďaku za to, že si v politicky aj hospodársky ťažkých rokoch 1994 až 1998 dokázal vytvoriť profesionálne aj spoločensky kvalitný kolektív, dirigoval si zladený orchester s minimálnymi falošnými tónmi.

Náš rezort sa postupne dostal z červených čísiel, znížila sa negatívna obchodná bilancia pod 8 miliárd korún, zabezpečila sa potravinová bezpečnosť štátu na úrovni 90%, zriadila sa medzinárodne uznávaná veterinárna kontrola kvality potravín, zachovala sa funkčná rezortná vedecko-výskumná základňa, medzinárodné podujatie Agrofilm, úspešný výstavný areál Agrokomplex v Nitre vrátane Poľnohospodárskeho múzea, Agroinštitút, stredné odborné školstvo (112 odborných učilíšť s praktickou výukou-dnes duálne vyučovanie), založila sa Agentúra slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied v Nitre, dobudovalo sa vodné dielo v Žiline a Gabčíkove a úspešne ukončil komplikovaný súdny spor v Haagu, zabránilo sa privatizácii Štátnych lesov, Vodární a kanalizácii, Štátneho žrebčínu v Topoľčiankach i kaštieľa v Palárikove, zachovala sa značka slovenského tokajského vína, oživili sa štiavnické tajchy, podporila sa agroturistika, fungovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ako partner rezortného ministerstva a vytvorili sa legislatívne podmienky pre vstup rezortu do Európskej únie.

Vďaka i Tvojej manželke, lebo manželky pri neúspechoch často vychytali to zlo spojené s politikou ako tsunami, najmä ak sa niečo nepodarilo.

Želám zdravie, rodinnú pohodu a verím, že svojou vitalitou budeš i naďalej podporovať náš chlebový rezort, lebo máš na to bohaté praktické odborné aj politické predpoklady, čo oceňujú agrárni malo i veľkopodnikatelia.

Ad multos annos.

Norbert Michal Beňuška
štátny tajomník MP SR v r. 1994-98

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Súvisiace články


Warning: Undefined array key "include-or-exclude" in /data/b/a/ba9c94ca-922b-49b2-8630-6e324637e7b2/peterbaco.sk/web/wp-content/plugins/jquery-archive-list-widget/classes/class-jq-archive-list-widget.php on line 398

Warning: Undefined array key "include-or-exclude" in /data/b/a/ba9c94ca-922b-49b2-8630-6e324637e7b2/peterbaco.sk/web/wp-content/plugins/jquery-archive-list-widget/classes/class-jq-archive-list-widget.php on line 401

Warning: Undefined array key "ex_sym" in /data/b/a/ba9c94ca-922b-49b2-8630-6e324637e7b2/peterbaco.sk/web/wp-content/plugins/jquery-archive-list-widget/classes/class-js-archive-list-settings.php on line 54

Warning: Undefined array key "con_sym" in /data/b/a/ba9c94ca-922b-49b2-8630-6e324637e7b2/peterbaco.sk/web/wp-content/plugins/jquery-archive-list-widget/classes/class-js-archive-list-settings.php on line 58
Archív článkov